Egy j elmlet szerint a neandervlgyi ember nem primitv sember volt, hanem olyan kifinomult rzkekkel s hallssal rendelkez lny, aki igen gyakran nekbe foglalta mondanivaljt. A teria szerint a neandervlgyieknek viszonylag ers, m magas s kifejezetten nies hangjuk volt, mellyel sokszor elvont dolgokat fogalmaztak meg.
Tudsok az utbbi idben ktsgkvl komoly eredmnyeket rtek el annak kimutatsban, hogy az emberi nyelv kialakulsnak feltehet kezdeteit megllaptsk. A tavalyi vben tbbek kztt az Ignatio Martinez vezette spanyol kutatcsoport a neandervlgyivel egyids spanyol leletek s klnbz fizikai modellek segtsgvel azt llaptotta meg, hogy a klnfle majomfajtktl eltren az emberflk mr kb. 350 ezer vvel ezeltt is igen kifinomult hallszervekkel rendelkeztek.
Ez azt jelentette, hogy a neandervlgyiek hangjelzsek rvn kpesek voltak igen bonyolult tudattartalmakat is a msik tudtra juttani, ami tulajdonkppen egy si s igen fejlett nyelv megltt ttelezn fel. Egy brit kutat legjabb kutatsai alapjn mr egyenesen azt felttelezi, hogy a neandervlgyi hangja erteljes, magas s nies volt.
nekel, ddol – gy kommunikl
A University College London professzora a gge alapos tanulmnyozst kveten arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a neandervlgyi kifejezetten muziklis llek lehetett. Stephen Mithen szerint nem egy majommdra makog s vltz, durva s rtetlen lny volt a neandervlgyi, hanem olyan rzkeny emberfajta, amelyik nekls, ddols s igen bonyolult hanglejtsek rvn kzlte a msikkal mondanivaljt.
Dallamosnak mondhat nyelvrendszernek segtsgvel Mithen szerint „igen komlex gondolatok tovbbadsra is kpes volt, st az sem zrhat ki, hogy bizonyos spiritulis belltottsgt is kzssgiv tudta tenni a hanglejtsek vltozatossga rvn. Az anatmiai vizsglatok arra utalnak, hogy a hangsznnek s a hangmagassgnak, valamint a dallamos ddolsnak s neklsnek igen komoly szerepe volt a kommunikciban” – nyilatkozta Mithen a SpiegelOnline-nak.
Mithen, aki a kvetkez flveben eladst tart mostani vizsgldsaibl a University College London-ban, nyron egy knyvet kvn megjelentetni a tmban, Az nekl neandervlgyi cmmel. Hogy a neandervlgyi kifejezetten muziklis lehetett, arra azonban egyb, nemrgiben magtallt leletek is utalnak.
35 ezer ves furulya mammutagyarbl
December kzepn a tbingeni egyetem kutati is roppant rtkes leletre bukknatak a Svb-Alb hegysgrendszer egyik barlangjban: egy olyan mammutagyarbl kszlt furulyt talltak meg, mely a felttelezsek szerint legalbb 35 ezer ves. Ha ez igaz, gy egyltaln nem kizrhat, hogy a neandervlgyi sember nemcsak kivl zenei rzkkel brt, hanem hangszereket is gyrtott.
Korbban mr talltak hasonl kor csontbl kszlt furulykat, m azok dszessge s megmunkltsga jcskn elmaradt a december kzepn megtallt hatalmas furulytl. Kutatk arra is rmutattak, hogy a hrom megtallt furulya nemcsak a zenls kompliklt mveletnek elsajttsra utal, hanem arra is, hogy a furulyk kszti a hasznlati trgy funkcionlis jellege mellett nagy hangsly fektettek a finom megmunklsra is. A hasznossg mellett gy mr a neandervlgyieknl megjelent a szprzk, melyben sokan a mvszetek csrit vlik felfedezni.
„A kultra s a mvszet kezdeteit 35 ezer vvel ezeltt kell keresnnk” – nyilatkozta szintn a SpiegelOnline-nak Nicholas Conrad, a tbingeni kutatcsoport vezetje. Az archeolgus is felhvta a figyelmet arra, hogy az igen kemnynek szmt mammutagyar helyett msfle agyarat is vlaszthatott volna a hangszer ksztje, m minden valsznsg szerint tudatosan tartott ki a nagyrtk csont mellett.
„Olyan ez mintha egy Toyott s egy Rolls Royce-t lltannk egyms mell” – mondta Conrad. A furulya elksztjnek elbb flbe kellett vgnia a hatalmas csontot, kivjnia azt, majd pedig aprlkos munkval tkletes mdon jbl sszeragasztania. Mindez igen bonyolult s precz munkt kvetelt egy olyan korban, amikor senki nem ismerte mg a modern frgpek eldjeit sem.
Valban a mi seink kultrja volt ez?
A magaskultra gykereit gy tnik teht megtalltk, a krds ezutn csak az, hogy valban a ma l ember eldei talltk-e fel mindezeket, hiszen sokan vitatjk, hogy a mai ember eldje kztt lenne a neandervlgyi is. Szerintk ugyanis a neandervlgyi smeber csak egy olyan mellkgt kpezi az evolcinak, mely kb. 130 ezer vvel ezeltt jelent meg, majd pedig kb. 35 ezer vvel ezeltt halt ki Eurpban. A kihals okai kztt emltik, hogy a mai emberek valdi eldei Afrikbl s dlkelet fell rkezve elrasztottk Eurpt, majd pedig egyszeren gyorsabb szaporulata s hosszabb lettartama miatt kiszortotta a neandervlgyi smebert, amely gy 35 ezer vvel ezeltt teljesen ki is halt.
|