Mr az skorban is krltekinten jrtak el eldeink, amikor lakkrnyezetket megvlasztottk: szigor kritriumrendszer alapjn jelltk ki azt a barlangot, amely lakhelykl szolglt. Radsul gy tnik, hogy a barlanglakk egy rsze mr fldmvelssel s llattenysztssel is foglalkozott.
Kzel ngyszz barlang tvizsglst kveten a sheffield-i egyetem kutatcsoportja arra a megllaptsra jutott, hogy nemcsak ma nzzk meg pontosan, hogy hol is akarunk lakni. Knny megkzelthetsg, zld vezet, parkolsi lehetsg, tgas tr, bevsrlkzpontok kzelsge – manapsg elssorban erre figyelnek legtbben egy laks kivlasztsakor.
Andrew Chamberlain s kutatcsoportja hrom ves kutatmunkval azonban azt is bebizonytotta, hogy hatezer vvel ezeltt is gondosan szemgyre vette s felmrte lakhelyt s krnyezett az sember.
Nem szmtott a vz kzelsge
A brit rgszek ltal Anglia Yorkshire Dales s Peak District rgijban vgzett kutatsoknak tbb clkitzse is volt: egyrszt fel kvntk trni a krzetek semberek ltal lakott barlangjait; msrszt meg akartk hatrozni, hogy milyen szempontrendszert vehetett figyelembe hatezer vvel ezeltti eldnk, amikor kivlasztotta lakhelyt; harmadrszt viszont a rgszeti rtkekkel br barlangok vdelmre is javaslatot kvntak tenni.
Az English Heritage’s Historic Environment Enabling Program ltal finanszrozott projektet Chamberlain sikeresnek rtkelte, br jelentskben arrl sem feledkeznek meg, hogy a most feltrt rtkek vdelmben mg igen sok teend van.
A kutats egyik legfontosabb pontjrl Chamberlain a Discovery News-nak adott nyilatkozatban is beszmolt: a brit rgsz arra hvta fel a figyelmet, hogy eldeink az olyan magasabban fekv, kelet-nyugati tjols barlangokat rszestettk elnyben, amelyek belmagassga s hosszsga is elg nagy volt, valamint a bejrata is megfelelen szlesnek tnt. Gyakrabban talltak rgszeti leleteket azokban a barlangokban, amelyek bejrata eltt sk tr volt, hiszen az klnfle tevkenysgek helysznl is szolglhatott. Meglep mdon azonban nem tnt fontos kritriumnak a vz kzelsge – olvashat a tanulmny sszefoglaljban.
llatot is tartottak
Mindezen tlmenen azt is megllaptjk, hogy a Peak District-ben feltrt barlangokban jval tbb rgszeti leletre bukkantak, mint Yorkshire Dales-ben. Chamberlain szerint ennek elssorban az lehetett az oka, hogy az elbbi sokkal inkbb alkalmasabb lehetett mezgazdasgi tevkenysgre. Ebbl egyben arra is kvetkeztethetnk, hogy barlanglak eldeink is tartottak mr llatokat, st kezdetleges formban akr fldet is mvelhettek mr.
Ezt tmasztja al egybknt egy tavaly Grgorszgban vgzett kutats is: a Discovery News beszmolja szerint Panagiotis Karkanas kutatsai bebizonytottk, hogy Kr.e. 4000 krl a Peloponnszoszi-flszigeten feltrt barlangban egykoron nemcsak vadsz-gyjtget letmdot folytat emberek laktak, hanem llattart, st fldmves tevkenysget vgzk is. Elgetett llati trgya maradvnyai, az llati trgyban kimutatott gabonahjak mind arra utalnak, hogy a megtelepedett letforma nem volt sszefrhetetlen a barlangban lakssal.
vni kell az emberektl
A sheffield-i egyetem professzora ltal most befejezett kutatsoknak azonban volt egy harmadik hozadka is: jl altmaszthat mdon bizonytottk azt a korbbi felttelezst, hogy a kt angliai rgiban feltrkpezett barlangok rgszeti rtkei nagy veszlyben forognak.
Nemcsak az amatr barlangszok, vagy turistk veszlyeztetik a leleteket azzal, hogy a barlangok elterben storozva tbb ezer ves leleteket semmistenek meg, de az amatr rgszek is igen komoly veszlyt jelentenek.
„A barlangokat felkeres emberek jelentik a legfbb veszlyt a barlangokra s az ott tallhat rgszeti rtkekre, mivel tevkenysgkkel megsemmisthetnek igen sok leletet” - olvashat a jelentsben.
Termszetvdk, termszetszeretk s rgszek ily mdon meglep konfliktusba keveredhetnek, br a jelents utal arra is, hogy a krnyk termszetjr szvetsgei egyrtelm lpseket tettek azrt, hogy tagjaik ne csak a termszet rtkeit prbljk megvni, hanem tbb ezer ves mltunkrl tanskod rgszeti leleteket is.
|