A Fld letkora fontos tma, mivel az evolci csak akkor hihet, ha hossz id ll a rendelkezsre. Megjelensekor az evolci elmlete csupn pr milli vet kvetelt meg, de az id mlsval s az let bonyolultsgrl val ismereteinknek a nvekedsvel mind tbb s tbb idt ignyelt. Ennek megfelelen az evolucionistk fokozatosan kb. 5 millird vre nveltk a Fld elmleti letkort. Ha bebizonyosodik, hogy a Fld s a vilgegyetem nem tbb millird, hanem csupn nhny ezer ves, akkor az evolcinak elveszett gye van.
„Az evolcihoz ids Fldre, ids Naprendszerre s ids vilgegyetemre van szksg. Majdnem minden tjkozott evolucionista beismeri, hogy elmletk tbb millird v hinyban halott." (Walt Brown, In the Beginning: Compelling Evidence for Creation and the Flood (Kezdetben: meggyz bizonytkok a Teremtsre s az znvzre), 24. oldal)
A tbbi oldalainkon bemutattuk, hogy mirt nem trtnhetett meg, s nem is trtnt meg az evolci. Itt most bebizonytjuk, hogy ideje sem lett volna megtrtnni.
Szmos bizonytk van arra, hogy a Fld 10.000 vesnl fiatalabb. Az albbiakban felsorolunk nhnyat a legfontosabbak kzl.
A Fld mgneses mezejnek gyenglse
A Fld mgneses mezeje. Van Allen sugrzsi rtegek. | Fldnk mgneses mezvel rendelkezik, amelyet a belsejben kering elektromos ramok keltenek. Ez a mez vdi meg a Fldet s lakit a Nap kros sugrzsaitl, s teszi lehetv szmunkra az irnyt hasznlatt.
A mgneses mez erssgt elszr Karl Gauss mrte meg 1835-ben. Azta 10-15 venknt jra megmrik. Ezek a mrsek azt mutatjk, hogy a mgneses mez ereje exponencilisan gyengl, radioaktv bomlshoz hasonlan. Fldnk bels mgnesnek 1400 v a felezsi ideje, azaz 1400 venknt felre cskken az erssge. Ez a hanyatls nagyon gyors. Azt jelenti, hogy pldul 7000 vvel ezeltt a mgneses mez 25=32-szer volt ersebb mint napjainkban. Idben visszafele kivettve azt kapjuk, hogy 20.000 vvel ezeltt a mgneses mezt kelt ramok erssge akkora lett volna, hogy a termelt h kvetkeztben az egsz Fld cseppfolys llapotv vlt volna. Ebbl kvetkezik, hogy a Fld 20.000 vesnl fiatalabb.
A Fld mgneses mezejnek vltozsa 1835 ta. |
„Egy tfog ESSA mszaki jelentsben megtallhatk a Fld mgneses diplnyomatknak (a mgnes erssgt s irnyt megad vektor) rtkei a Karl Gauss ltal 1835-ben vgzett els kirtkels ta... Ezek a megbzhat adatok vilgosan mutatjk ezt az arnylag gyors gyenglst. A jelents megllaptotta, hogy egyenes vonalat alapul vve, a Fld mgnese mezeje megsznne Kr. u. 3991-re. De a gyengls exponencilis, s jelen esetben 1400 v a felezsi ideje." (Thomas G. Barnes, University of Texas, "Depletion of the Earth's Magnetic Field", („A Fld mgneses mezejnek kimerlse"))
A NASA 1979 oktberben felltte a Magsat nev mholdat, melyet a Fld mgneses mezejnek tanulmnyozsra terveztek. Magsat nyolc hnapig keringett a Fld krl, s tovbbi bizonytkokat gyjttt a Fld mgneses mezejnek cskkensre.
„A mgneses trerssget idben visszafele kivettve, 10.000 vvel ezeltt a Fld mgneses mezeje olyan ers lett volna, mint egyes mgneses csillagok. Azt az sszer felttelezst fogadtk el, hogy a Fldnek sosem volt a mgneses mezeje olyan ers, mint egy mgneses csillag." (T.G. Barnes, "Earth's Young Magnetic Age Confirmed" („Bebizonyosodott a Fld fiatal mgneses letkora"))
„A mgneses mez energija hv alakul t gyenglse sorn. 30.000 vnl kevesebbre visszavettve a mltba, ez az energia elg lett volna ahhoz, hogy az egsz Fldet 5000oC-ra (9032oF) felmelegtse s mostanra teljesen gzz alaktsa t. A Fld nyilvnvalan nincs sem megolvadva, sem elgzlgtetve. A Fld mgneses mezejnek gyenglst 130 ve figyelik s elemzik, s annak alapjn a Fld trtnelmnek idbeni visszavettse 4,5 millird vre kptelensghez vezet. A bizonytkok azt igazoljk, hogy a Fld nem lehet sokkal idsebb 10.000 vesnl." (R.E. Kofahl s K.L. Segraves, The Creation Explanation (A Teremtssel magyarzva), 194. oldal)
A Fld forgsnak lassulsa
A Fld forgsi sebessge — amely jelenleg 1600 km/h (1000 mrfld rnknt) az egyenltnl — cskken. Ezt a kzeli gitestek — mint pldul a Nap, a Hold — tmegvonzsa idzi el, valamint ms tnyezk. Ha a Fld tbb millird ves lenne, mr rgen megllt volna forgsban. Idben visszavettve, 5 millird vvel ezeltt bolygnk olyan gyorsan forgott volna, hogy alakja lapos palacsinthoz lett volna hasonlatos. Fldnk nyilvnvalan nem tbb millird ves. A Hold tvolodsa a Fldtl
A Fld forgsnak lassulsval a Hold fokozatosan tvolodik a Fldtl. Ezt a tnyt 1754 ta szlelik. A tvolods sebessgt s a kt gitest kztti tvolsgot megmrve azt talljuk, hogy Fld-Hold rendszer nem lehet rgi. Csupn 20-30.000 vvel ezeltt a Hold annyira kzel lett volna a Fldhz, hogy resett volna. Vzbl ll stksk
A tudsok kidertettk, hogy az stksk fleg jgg fagyott vzbl llnak. A mholdak ltal a Fldrl ksztett fnykpek azt jelzik, hogy naponta tbb ezer kis stks csapdik be a Fld lgkrbe. Amint egy-egy ilyen stks elprolog az atmoszfrban, vz addik a Fldhz. Tudomnyos szmtsok szerint, ha a Fld tbb millird ves lenne, az cenok a mai vztmeg tbbszrst tartalmaznk.
Meteoritok s krterek
Naponta tbb milli meteor zporozik a Fldre. Legtbbjk elg a lgkrben, de egyesek kzlk elrik a Fld felsznt, s azokat hvjuk meteoritoknak. Ezek a meteoritok ltalban krtereket hoznak ltre, amelyeket elg knny megtallni. Az egyik leghresebb krter Arizonban tallhat (lsd a kpen); 1265 m (4150 lb) szles s 175 m (575 lb) mly.
A tudsok krterek s meteoritok utn kutattak a kzetrtegben, amely lltlag az utbbi 5 millird v alatt rakdott le. De sohasem talltak egyet sem! Minden krter s meteorit vagy a felsznen, vagy annak kzelben helyezkedik el. Ez vagy azt jelenti, hogy a meteorok valamikppen „elkerltk" a Fldet tbb millird ven keresztl, vagy pedig azt, hogy a Fld fiatal s a kzetrtegek nagyon gyorsan rakdtak le. | A lgkrben lev hlium
A lgkrben tallhat hlium hrom forrsbl ered: - az urnium s trium radioaktv bomlsbl - a vilgrbl, elssorban a Napbl - a fldkregben vgbemen magreakcikbl
Az atmoszfrban kb. 3,6 millird tonna He-4 van s vente kb. 300.000 tonna hlium kpzdik. Ennek megfelelen a Fld lgkre nem lehet 12.000 vesnl rgebbi. Nhny evolucionista azon elmlkedik, hogy a hlium egy rsze elillan a vilgrbe. A kutatsok azonban kimutattk, hogy ez nem trtnhet meg, st mg a Fld kap hliumot a vilgrbl. Ez jabb bizonytk a Fld fiatal korra:
„A fentiek kijelentse utn Kofahl s Segraves arra a kvetkeztetsre jut, hogy mindhrom hliumforrst szmtsba vve, a Fld atmoszferikus letkora 10.000 vre cskken." (Vance Ferrell, Origin of the Universe, Evolution Disproved Series (A vilgegyetem eredete, Evolci megcfolva sorozat), 160. oldal)
Folydeltk
Szmos folyam hoz ltre deltt tengerbe vagy cenba mlsnl. Ezek a deltk fokozatosan alakulnak ki a folyk ltal odaszlltott ledkbl, s ezrt folyamatosan nvekednek. Pldul a kaldeai Ur nhny ezer vvel ezeltt kikt volt a Perzsa-bl partjn. Azta a Tigris s az Eufrtesz folyk delti feltltttk a Perzsa-bl egy rszt, s Ur jelenleg 200 mrfldnyire van a tengertl (lsd a trkpen).
Egy delta letkora megllapthat a lerakott ledkmennyisgbl s annak a lerakdsi sebessgbl. A Mississippi foly vente 300 milli kbyard (229 milli kbmter) sarat rak le a Mexiki-blben, s ennek kvetkeztben Louisana llam terlete egyre nvekszik. A Mississippi deltjt behatbban tanulmnyoztk brmely ms deltnl, s megllaptottk, hogy krlbell 4000 ves mltra tekint vissza. Hasonl letkor mondhat el a vilg ms deltirl is. Ez az letkor megkzeltleg megegyezik az znvz ta eltelt idvel. Az evolucionistk azt lltjk, hogy rgebb is minden a napjainkban szlelhet sebessggel trtnt s a Fld kb. 5 millird ves. Ellenben pl. ha a Mississippi deltja csupn 120.000 ves lenne, akkor vgighzdna egsz szak-Amerikn az szaki-sarkig! | Az cenok
Az cenok fiatal kort altmaszt bizonytkok kzl kett:
- Az cenokban tengeralatti hegyek, szirtek s kanyonok tallhatak. Ha a Fld tbb millird ves lenne, az erzi kvetkeztben ezek mind lelapultak volna.
- Az cenokban lev korallztonyok nvekedsnek legjabb mrsei azt mutatjk, hogy a korallkpzdmnyek sokkal fiatalabbak, mint eredetileg gondoltk: nem rgebbiek 3500 vesnl.
Tzhnyk
A vulknok vente krlbell 4 km3 ( 1 kbmrfld) anyagot lvellnek ki. Ezzel a sebessggel 4,6 millird v alatt lerakdott volna a fld sszes ledkes kzeteinek a tzszerese. De az ledkes kzetek csupn ¼-e vulkni eredet, radsul bizonytk van arra, hogy a mltban sokkal ersebb volt a tzhnyk aktivitsa. A vulknok is a Fld fiatal kort bizonytjk. | A kolaj s fldgz nyomsa
Az evolucionistk szerint a fldben lev olaj s gz sok milli vvel ezeltt lett oda bezrva. A kolajnak s a fldgznak nagy a nyomsa, s ez okozza a kolaj kilvellst az olajkutakbl. A szad-arbiai modern olajkutak ltalban 10.000 hordnl tbbet termelnek naponta. A krnyez kzeteket megvizsglva azt talltk, hogy a szivrgs kvetkeztben ez a nyoms csupn pr ezer v alatt „elvrzett" volna. Ha az evolucionistknak lenne igazuk, akkor ezen fldalatti kamrkban a nyoms mr rg nullra cskkent volna. Ez termszetesen nem gy van. A kolaj s fldgz magas nyomsa a Fld fiatal kort jelzi.
„Rendellenesen nagy az olaj, gz s vz nyomsa a viszonylag tereszt kzetekben. Ha ezek a folyadkok 10.000-100.000 vnl rgebb lennnek oda bezrva, akkor a szivrgs miatt a nyoms a mainl sokkal alacsonyabbra cskkent volna. Ezrt az olaj, gz s vz hirtelen s nemrg lett oda bezrva." (Walt Brown, In the Beginning: Compelling Evidence for Creation and the Flood (Kezdetben: meggyz bizonytkok a Teremtsre s az znvzre), 24. oldal)
Hossz let fk
 Kaliforniban olyan mammutfenyk lnek, melyeknek egyetlen ellensge az ember. Ha valaki nem vgja ket ki, akkor csak lnek s lnek, mg a rovarok s az erdtzek sem rthatnak nekik. Br megfigyelsek szerint „rkk" lhetnnek, mgsem talltak 4000 vesnl idsebb mammutfenyt. Ezek a fk itt vannak a kezdetektl fogva! letkoruk megkzeltleg az znvz ta eltelt idvel egyenl.
„A tlevelek hossz letvel kapcsolatos megvlaszolatlan krdsek kzl a legrdekesebb taln az mammutfenyk, amelyek egyesek szerint nagy pusztts hinyban rkk lhetnek, mivel immnisnak tnnek a krtevkkel szemben... Vajon ez azt jelenti, hogy 3275 vvel ezeltt (vagy 4000 vvel ezeltt, ha John Muir szmolsa helyes volt) az akkor l sszes mammutfenyt letrlte a fld sznrl valamilyen katasztrfa?" (Edmund Schulman, "Longevity Under Adversity in Conifers" („A tlevelek hossz lete nehz krlmnyek ellenre"), Science) | Civilizcik
A civilizcik kora sokat rul el arrl, hogy mita lteznek emberek. Az evolucionistk szerint az emberek krlbell 1 milli ve lnek a Fldn. Ha ez igaz lenne, akkor a legrgebbi civilizcik hossz idre nylnnak vissza a mltba, s rott emlkek maradtak volna fenn tbb szzezer vvel ezelttrl. De a legkorbbi civilizcik is csak Kr. e. 2-3000-ig mennek vissza, radsul hirtelen s teljesen kifejldve jelentek meg.
„A civilizcik hirtelen jelennek meg. Kheopsz Nagy Piramisa 2 millinl is tbb risi mszktmbbl van megptve, amelyek mindegyike 2,5 tonna. Az ptmny kzel 500 lb (152,4 m) magas s 570 lb (173,7 m) oldal ngyzet az alapjnl... ez az emberek ltal valaha is felptett legnagyobb ptmny, s napjainkban (megj.: 1967) is csak az amerikai Grand Coulee gt haladja meg. Pedig a Nagy Piramis eltt szz vvel mg nem is ltezett kplet sehol a vilgon. Evolcinak tnik ez?" (H. Enoch, Evolution or Creation ( Evolci vagy Teremts), 1967, 131. oldal)
A hber, szumr s egyiptomi kultrk a legrgebbi civilizcik kztt vannak. Ennek ellenre Kr. e. 1600 elttrl nem talltak hiteles egyiptomi adatot. Ugyanez rvnyes a szumr dtumokra is. rott emlkeket sem talltak ennl rgebbit.
Bibliai idrend alapjn a Teremts idpontja kb. Kr. e. 4000-re, az znvz pedig kb. Kr. e. 2300-2400-re tehet. A civilizcik kezdete egybeesik az znvz vgvel, pontosabban a nyelvek sszezavarodsval Bbel tornynl, nem sokkal az znvz utn. Az az rdekes tny is altmasztja a Biblit, hogy az sszes korai civilizci Kzel-Keleten jtt ltre, ahol No brkja megfeneklett az Arart hegyn (a mai Trkorszg terletn).
A lakossg nvekedse
Szmotteven nvekedett a Fld lakossga ebben az vszzadban. A Kr. u. 1600-1800 kztti idszakot jellegzetesnek tartjk az vszzadunk eltti npessggyarapods kielemzse szempontjbl. Az egyik analzis idbeni visszavettssel arra az eredmnyre jutott, hogy Kr. e. 3300-ban csak egyetlen csald lt. Egy msik tanulmny szerint egy csaldot vve alapul az znvz utn (kb. Kr. e. 2300), Krisztus idejben a npessg szma 300 milli lett volna. s ez a lakossg tnylegesen elfogadott szma abban az idben.
Ha egy csaldot vesznk alapul 1 milli vvel ezelttre, s vi 0.01%-os — nagyon alacsony — nvekedsi rtval szmolunk, akkor mra mr 2.67*1043 ember kellene ljen a jelenlegi 6*109 helyett. Ehhez 4.45*1033 (1033 = 1 s utna 33 nulla) olyan bolygra lenne szksg, mint a mink. | Kvetkeztets
Az sszes fentebb emltett tny azt bizonytja, hogy a Fld fiatal, csupn pr ezer ves. Nyilvnvalan nincs elg id az evolci megtrtnshez amellett, hogy gysem trtnhetett volna meg. Ezutn lthatjuk, hogy mi is valjban az evolci: valsznleg napjaink egyik legnagyobb becsapsa.
| |