A neandervlgyi semberek nemcsak az letkrt kzdttek, amikor hinkkal s ms, nagyobb ragadozkkal talltk szemben magukat, hanem a barlangokrt s az lelemrt is szablyos harcot kellett vvniuk ezekkel az llatokkal – lltja a National Geographic amerikai online kiadsa.
 |
 A 41 ezer ves csont
| Mindezt a lap egy olyan csontleletre alapozva rta, amelyet egy eurpai barlangban talltak a tudsok. A szakrtk szerint a 41 ezer ves combcsont egy olyan barlangbl kerlt el, ahol szmos ms csont is megtallhat.
Haraps vagy kvel metszettk be a csontot?
A nevezetes combcsontot azonban vagy valamilyen ragadoz harapta meg, vagy pedig keszkzkkel vgtak bele a csontba. St, az sem kizrt, hogy mindkt dologrl egyszerre van sz. A most megtallt csontok ugyanakkor azt biztosan jelzik, hogy a neandervlgyiek s a nagyobb hsevk, gy pldul a hink csaknem egyidben hasznltk bvhelynek a kzp-nyugat-franciaorszgi Les Rochers-de-Villeneuve barlangot.
"Az semberek s a nagy hsevk egymst gyorsan vltva hasznltk a barlangot" – lltja Erik Trinkaus, a Washington Egyetem kutatja. Az amerikai St. Louis-ban, Missouri llamban lv egyetem tudsa szerint olyan csontokat talltak Franciaorszgban, a sokat emltett lelhelyen, amelyek nvnyev llatoktl szrmaznak, s amelyeket egyarnt fogyasztottak a neandervlgyiek s a hink is. gy pldul blny- s szarvas-maradvnyok is elkerltek a barlangbl.
Trinkaus szerint a sokfle lelet egy irnyba mutat: azt jelzik, hogy az semberek s a hink alighanem a barlang bejratnl kzdttek egymssal, br a harcok gyakorisgra nehz kvetkeztetni. Egyelre az sem teljesen eldnttt, hogy az emberi csontba hogyan haraphattak bele a hink. Egy msik teria szerint az semberen trsai vgeztek halotti szertartst, k vgtk meg keszkzzel, s csak halla utn lett a dgev hink tpllka. A msik elmlet szerint viszont maguknak a hinknak lett ldozata a neandervlgyi.
Combcsontbl levont mersz kvetkeztetsek
A neandervlgyiek egybknt 35-40 ezer vvel ezeltt kezdtk uralni krnyezetket, ekkor virgzott fel a vadszat krkben. A mostani csontlelet ppen ennek az idszaknak a fels (idben tvolabbi) hatrn helyezkedik el, gy egy kicsit bepillantst enged „a fnykor eltti utols pillanatokba”.
A combcsont ugyanis sokat elrulhat az egsz neandervlgyi kultrrl is. A nagyon ers, kifejlett csont – amilyen a most felbukkant lelet is – arrl tanskodik, hogy nagyobb megerltetsnek volt kitve az semberek lba. Ez azt is jelenti egyben, hogy nagyobb terletet jrhattak be, sokkal mobilabbak voltak, mint azt korbban hittk. A most megtallt combcsont egy fiatal felntt vagy egy idsebb kamasz lehetett a felttelezsek szerint. A comb fejlettsge azt igazolja, hogy a neandervlgyiek mozgkonyabbak voltak a korbban hittnl, s ez is a vadsz-gyjtget letmd egyik – kzvetett – bizonytka lehet. Ugyanakkor ms tudsok hangslyozzk, hogy egyetlen combcsontbl mersz lenne egy egsz sembercsoport letmdjra kvetkeztetni, ezrt vatosabban tlik meg az egsz krdst.
|