Cambridge-i kutatk legjabb radiokarbonos vizsglata szerint immron bizonyosra vehet, hogy a neandervlgyi sember s a Homo sapiens sapiens legalbb ezer ven t egyms mellett lt. Egy kelet-franciaorszgi sats sorn kt rteg neandervlgyinek tulajdontott eszkz kztt ugyanis egy rteg Homo sapiens sapienstl szrmaz kbaltra s egyb eszkzre bukkantak.
Tudsok igen sokig vitatkoztak azon, hogy vajon kzvetlen eldeink s a mig megmagyarzhatatlan okokbl, mintegy 30 ezer vvel ezeltt kihalt neandervlgyi sember tallkozhatott-e egymssal, s ha igen, akkor miknt is viszonyultak egymshoz: hborskodtak egyms ellen, vagy netn alig rintkeztek, csak elltek egyms mellett. Nos, ez utbbi krdsre tovbbra is csak felttelezsekkel tudnak vlaszolni a rgszek, m abban immron egszen biztosak, hogy a neandervlgyi ember s a Homo sapiens sapiens tallkozhatott egymssal.
Egy rgi lelet jrafelfedezse
A kelet-franciaorszgi Chatelperron faluban feltrt leleteket ugyan mr a 19. szzad kzepn, a vastptsi munklatok kzben megtalltk, s tbb mint szz ven t intenzven foglalkoztattk is a kutatkat az ott megtallt eszkzk, m a legutols vizsglat ta immr tbb mint fl vszzad eltelt.
1951-ben ugyanis Henri Delporte vette utoljra grcs al a leleteket, alaposan dokumentlva azokat. Csakhogy ekkoriban mg nem llt rendelkezsre az n. radiokarbonos vizsglati mdszer, amely segtsgvel viszonylag pontosan meghatrozhatk a rnk maradt trgyak kora.
A cambridge-i egyetem professzora, Paul Mellars azonban nemrgiben jbl „felfedezte” a csontokat s klnfle trgyakat, amelyek egy raktr mlyn lapultak tbb mint fl vszzada. A Nature cm szaklapban kzztett tanulmny szerint a Vichy vrostl mintegy 40 kilomterre szak-keleti irnyban elhelyezked telepls, Chatelperron minden valsznsg szerint mr gy vonulhat be a rgszeti kutatsok trtnetbe, mint egy tbb vtizedes vitt lezr kulcs.
„szrevettk, hogy ezeket a csontokat s eszkzket is al tudjuk vetni a radiokarbonos vizsglatnak, amely Delporte idejn mg nem llt rendelkezsre” – nyilatkozta Mellars a The Times cm brit napilapnak. „Ez az els olyan egyrtelm bizonytk, amely megmutatja, hogy a neandervlgyi s kzvetlen eldnk legalbb ezer ven t egyms mellett lt Nyugat-Eurpban.”
Egyttls vagy egyms mellett ls?
A radiokarbonos vizsglatok al vetett kbaltk s csontok hrom rtegbl szrmaznak. A legals rtegbl szrmaz leletek 40 ezer vvel ezelttrl szrmazhatnak, amikor is a chatelperron-i barlangot mg a neandervlgyi lakhatta. Hozzvetleg 38 ezer vvel ezeltt azonban klnbz okokbl kifolylag a neandervlgyiek dlebbre hzdtak s a barlangban tallt eszkzk tansga szerint eldeink foglaltk el a helyket.
Csakhogy a legfels rtegben tallt hasteszkzk arra utalnak, hogy jabb ktezer v elteltvel immron ismt a neandervlgyiek lakhattk ugyanazt a helyet. A datlsok szerint a chatelperron-i barlanban utoljra j 35 ezer vvel ezeltt jrhatott neandervlgyi, az ezt kvet idszakbl legalbbis nem maradt fenn semmilyen trgyi lelet.
A szendvicsknt kzrefogott rteg, amely kimunklsa egyrtelmen a fejlettebb technikai kszsggel megldott Homo sapiens sapiensre utal, teht azt bizonytja, hogy elvileg akr tallkozhatott is egymssal az ember eldje s a neandervlgyi. Mellars szerint „ugyan kzvetlen bizonytkunk nincsen arra, hogy valjban tallkozott is egymssal a kt embereld, de annyi bizonyos, hogy egy idben egy viszonylag kis terleten egyms mellett ltek, ebbl kifolylag pedig n biztos vagyok benne, hogy sokszor egymsba botlottak.”
A klmavltozst kvetve vndoroltak
A valdi meglepets azonban akkor rte a kutatkat, amikor a rtegekbl kikerl leleteket sszevetettk a grnlandi jgtakarbl vett minta alapjn megllaptott klmatrtneti adatokkal. Ebbl ugyanis egyrtelmen kiderl, hogy a Homo sapiens sapiens megjelense egy kisebb jgkorszak beksznthez kthet. J 38 ezer vvel ezeltt ugyanis egy gyors s drasztikus tlaghmrsklet-cskkens kvetkezett be: kzel 8 Celsius fokkal kevesebb volt akkor az ves tlaghmrsklet hozzvetleg ktezer ven t, mint azt megelzen.
Az ismt bekvetkez felmelegeds a tudsok megrknydsre egybeesett eldeink s a neandervlgyiek kztt bekvetkezett „helycservel”. Ahogy az id melegedett, a Homo sapiens sapiens ismt visszatrt szakabbra, ahonnan a lehls idejben rkezett, a neandervlgyi pedig elfoglalta jbl a chatelperron-i barlangot. A meglep az egszben mindssze annyi, hogy a tudsok szerint a neandervlgyi testfelptse sokkal inkbb alkalmasabb lehetett a hideg s zord idjrs eltrsre, mint kzvetlen eldnk.
A megoldst az ember lelemnyessgben ltjk a kutatk: eldeink ugyanis a neandervlgyinl sokkal tkletesebb technikval rendelkeztek a tz birtokba vtelre vonatkozan, ahogy a vadszathoz, a szr megmunklshoz is kifinomultabb eszkzk voltak birtokukban. Radsul a trsadalmi szervezettsg csri is jobban megfigyelhetek eldnknl, amelyek egyttesen azt eredmnyeztk, hogy testi adottsgai ellenre az gyesen elksztett ruhkkal s vastag cipkkel jobban ellenlltak a hidegnek, mint a neandervlgyiek.
|