Rgszek genercii kerestk mr a vlaszt, hogy az emberisg mirt hagyott fel nomd-vadsz letmdjval j 11 ezer ve. Leggyakrabban a fldmvels kialakulsval magyarzzk a letelepedst. Egy j elmlet szerint azonban a neolitikum embere azrt llapodott meg, mert olyan helyet keresett, amely leginkbb megfelelt vallsi-ritulis szertartsaihoz.
A legfrissebb elkpzelsek megfogalmazshoz egy trkorszgi sats adta a tptalajt. A Konyai-sksghoz kzel es egykori mocsaras vidk kzepn ugyanis olyan 9 ezer ves teleplsre bukkantak mg az tvenes vek vgn kutatk, ahol a hzak alatt rengeteg agyaggal dsztett csontvz s koponya volt eltemetve. A catalhoyuk-i satsok a hatvanas vek kzepn flbeszakadtak, mivel James Mellaart-ot, a kutatst irnyt brit rgszt a trk hatsgok azzal vdoltk meg, hogy rtkes bronzkori leleteket csempszett ki az orszgbl. Mellaart ellen sohasem indult brsgi eljrs, ennek ellenre satsi engedlyt bevontk, magnak pedig el kellett hagynia az orszgot.
Az satsok jraindulsa
Sokig gy tnt, hogy remny sincs az jabb satsokra – az ltalunk ismert egyik els emberi telepls klnleges agyagfigurinak illetve agyaggal dsztett koponyinak eredett rk homly fogja fedni. Csakhogy sokak meglepetsre 1993-ban Mellaart egyik tantvnya, az amerikai Stanford Egyetem rgsze, Ian Hooder mgiscsak engedlyt kapott a mestere ltal megkezdett satsok folytatsra.
J tz vvel ezeltt antropolgusok, rgszek, geolgusok s kmikusok hada lepte el a dl-trkorszgi Catalhoyuk telepls krnykt. Az jabb satsok sorn kiderlt: a korbbi elkpzelseknl is tbb agyagkunyh maradvnyt talltk meg, melyek alatt emberi csontvzak s koponyk fekdtek. A koponykat finom, fehres szn agyaggal vontk be, klnfle sznezanyagokkal pedig megfestettk. Szintn agyagbl orrot ksztettek nekik, ahogy a szemgdrt is agyaggal tltttk meg.
gy tnt teht, hogy az agyag kzponti szerepet jtszhatott a neolitikum embernek letben: klnfle ritulis agyagfigurk, szobrocskk, agyagba karcolt jelenetek arra engedtek kvetkeztetni, hogy seink szmra igen fontos jelentsggel brt a spiritulis vilg. Hooder szerint olyannyira fontoss vlt szmukra a transzcendens ktds, hogy letformjukat elssorban ez a pszichikai vltozs formlta alapjaiban t. A brit rgsz azt felttelezi ugyanis, hogy a nomd letmdrl a letelepedettre val ttrsnek elssorban ritulis okai voltak.
Szkl termszeti forrsok s szrazabb ghajlat
Korbban tbbfle elkpzels volt mr a „neolitikus forradalomnak” nevezett jelensg magyarzatra: a fogalom kitlje, az ausztrl Gordon Chiled az 1920-as vekben gy gondolta, hogy a nomd letmd feladsa mindenflekppen a klimatikus viszonyokban bekvetkezett vltozshoz kthet. Ahogy szinte mindenki, Chiled is sszekttte a letelepedst a fldmvels kialakulsval. A fldmvels ugyanakkor azrt alakulhatott ki megltsa szerint, mert j 11 ezer vvel ezeltt, az utols jgkorszakot kveten az idjrs sokkal szrazabb s melegebb lett. Emiatt azonban az emberek is a folyk s vizek kzelbe knyszerltek, nem tudtak mr hatalmas, vzben szegnyebb terleteket bejrni, lelmk megszerzst a vzben viszonylag gazdagabb helyhez kellett ktnik. Elmlete azonban megdlt, mivel azta kiderlt: az utols jgkorszakot kveten a klma nem szrazabb, hanem ppen nedvesebb lett.
Egy msik megfontols arra alapozta feltevseit, hogy az emberi nem lassan nvekv arnya ppen ebben az idszakban rt el egy kritikus hatrt: a termszet adta forrsok szkss vltak, nem mindenkinek jutott mr a zskmnybl, akik pedig kimaradtak a „jbl”, azoknak tovbb kellett llniuk. A vadszat szempontjbl marginlis terleteken aztn ttrtek a fldmves s llattart letmdra. Csakhogy a legjabb satsok azt mutatjk, hogy az els emberi teleplsek nem a vadakban gazdag terletek szln alakultak ki, hanem a bsges vadfelhozatallal br terletek kzepn.
Nem a ltfenntarts szksglete az ok
Hooder szerint a korbbi elkpzelsek azrt vezettek tvtra, mert kutatk azt feltteleztk, hogy az emberisget valamilyen materilis, tllshez s tpllkszerzshez szksges dolog motivlta a letelepedskor. A brit kutat szerint azonban egszen mshol kell keresnnk a dolog nyitjt. Elszr is el kell vetni azt a tvkpzetet, hogy a letelepeds s a fldmvels kialakulsa egybeesne. Hooder ezt nemcsak a catahoyuk-i satsok konklzijval tmasztja al, hanem egyb trkorszgi satsok eredmnyvel is.
A dl-kelet trkorszgi Gobelki Tepe telepls krnykn olyan ritulis brzolsokkal dsztett oszlopokat talltak, melyek egyrtelmen a letelepedett letmdra utalnak, ugyanakkor a fldmvelsnek vagy a hzi llattenysztsnek semmi nyoma nem volt. A mai Izrael s Jordnia terletn szintgy vadsz letmdot folytat, m letelepedett emberek agyagkunyhinak maradvnyaira leltek, ami Hooder szerint azt bizonytja: az emberek elbb letelepdtek s csak jval ksbb kezdtek el fldet mvelni. De akkor mi vezethette mgis ket arra, hogy nomd letmdjukat feladjk?
Az els telepls a mocsr kzepn
Catalhoyuk egykori teleplse egy mocsr kells kzepn llt, ahol az els mvelhet szntfld kb. 10 km-re volt. A ksbb fldmvelssel is foglalkoz embereknek fradsgos munkval, tvoli helyekrl kellett a teleplsre hordaniuk a megtermelt nvnyeket. Mirt nem ptettk agyagbl kszlt viskikat a termfld kzelbe, egy fs-dombos vidkre? Hooder megltsa szerint az indok egyszer: a neolitikum embere szmra sajt lelmezsnl is fontosabb volt, hogy a ritulis szertartsokhoz hasznlatos agyag kznl legyen.
Az a rengeteg agyagfigura, szobrocska s agyagtblkon tallhat festmny, valamint a koponyk agyagdsztse, melyek a catalhoyuk-i hzak all kerlt ki, Hooder szerint mind arra utal, hogy a letelepeds szempontjbl elsdleges volt a vallsi ritulknl hasznlt agyag kzelsge. A brit rgsz gy vli: j 11 ezer vvel ezeltt nem a klmavltozs vagy az lelmiszerforrsok szkss vlsa vezetett a neolitikus letelepedsi forradalomhoz, hanem egy spiritulis vltozs. Az ember klnfle ritulk tjn kvnta maga al gyrni a termszet erit, ehhez azonban ki kellett vlasztania a legmegfelelbb helyet is, ahol a ritul elvgezhet volt. Az els letelepeds ezen ritulis helyek krl trtnt meg, hogy aztn ksbb, klnfle okokbl kifolylag ezen helyek krnykn elkezdjenek fldet mvelni az emberek.
|