Grz archeolgusok 1,8 milli ves koponyra bukkantak Dmanisziban, a korbbrl mr jl ismert rgszeti terleten. Dmaniszi az eurpai embereldk kutatsnak szempontjbl az egyik legfontosabb s legsibb lelhely.
A grz szakrtk szerint a koponya 1,8 milli ves, s az emberi nem, a Homo egyik korai kpviselj lehetett. A leletet augusztus hatodikn talltk meg, de csak vasrnap stk ki teljesen a fldbl.
Telepesek
Dmaniszi, a lelhely, krlbell kilencven kilomterre dlkeletre tallhat a grz fvrostl, Tbiliszitl. David Lortkipanidze, a Grz Nemzeti Mzeum igazgatja, aki rszt vett az satsokban, elmondta, hogy sszesen t csontot, illetve tredket talltak a kutatsok kezdete ta ezen a helysznen. Ezek kora nagyjbl megegyezik, s az egyik legfontosabb kzlk egy 1991-ben felbukkant llkapocs. (Dmanisziban egybknt 1939 ta kutatnak archeolgusok.)
„Az t lelet kzl a legjobb llapotban a most megtallt koponya van” – tette hozz Lortkipanidze. A koponyt idkzben a mzeumba szlltottk, hogy ott tovbb tanulmnyozhassk. „Tulajdonkppen az sszes maradvny egyetlen helyen bukkant el. Ez azt jelzi, hogy a primitv emberek valamilyen telepre talltunk r” – mondta a mzeumigazgat.
Afrikn kvl a legrgebbiek
A tudsok szerint a grziai leletek az Afrikn kvli embereldk kzl a legrgebbiek. A Nyugat-Eurpban elfordul hasonl maradvnyoknl legalbb egymilli vvel idsebbek a Dmaniszibl szrmaz csontok. A grziai kutatsok rmutattak arra, hogy az ember alighanem flmilli vvel korbban hagyta el Afrikt, mint azt korbban gondoltk a szakrtk.
Az, hogy immr egy j llapotban lv koponya is kiegszti a dmaniszi leleteket, egy amerikai tuds szerint fontos lps afel, hogy meghatrozzk: a mai Grzia terletn Homo erectusok vagy Homo habilisok ltek-e. Brian Richmond, a George Washington Egyetemen mkd Center for the Advanced Study of Hominid Paleobiology professzora szerint a koponya tanulmnyozsa rmutathat arra, hogy mitl, illetve mirt kezdtek el vndorolni az embereldk, illetve miknt vltozott testk, eszkzhasznlatuk a vndorls sorn.
Eurpban egyedlll jelentsg leletek
Grzia egybknt Eurpa hatrterletnek szmt, hiszen a Kaukzusban, illetve attl dlre helyezkedik el, a Fekete-tengertl keletre. A grz leletek Eurpban egyedlllak, ugyanakkor egymilli ves vagy annl valamivel idsebb leleteket Afrikn kvl talltak mr a Kzel-Keleten, zsiban is.
Lortkipanidze felfedezsei eltt a tudsok gy gondoltk, hogy az Afrikt elhagy embereldk nagynvsek, jl felfegyverzettek s okosak voltak. Ez utbbit a grz felfedezsek sem vonjk teljesen ktsgbe, hiszen a dmaniszi telep laki keszkzket hasznltak, de egybknt kistermetek s kisebb agyak is voltak, mint azt a korbbi elmletek elrejeleztk.
A dmaniszi lelhely kt foly kztt helyezkedik el, s a tudsok szmos llatmaradvnyt is talltak a helysznen. gy pldul elefntok, gazellk, zsirfok, medvk csontjaira bukkantak r Grziban.
|