Az Australopithecusok
Australopithecus-koponya. Emberszabs majmokra utal jel a koponya tetejn vgighzod csonttaraj, amely embereknl sosem fordul el. rtartalma alig tbb, mint a csimpnz koponyj. |
Az Australopithecus boisei rekonstrukcija. |
Az Australopithecusok gyjtfogalma al klnbz majomcsontok tartoznak, melyeket Afrikban talltak. Az antropolgusok azt lltjk, hogy ezek 1-5 milli vvel ezeltt lt semberek maradvnyai.
A leghresebb slelet kzlk Lucy, amelyet a legrgebbi semberi maradvnynak tartanak a tudsok. Erre a 40%-ban teljes csontvzra bukkant 1974-ben Donald Johanson Hadar-ban, Etipiban. A „hinyz lncszemek" egyiknek tartjk. Lucy-t azta gy mutatjk be szmtalan tudomnyos folyiratban s iskolban, mint az semberek kiemelked kpviseljt.
Lucy egy kifejlett nstny volt, krlbell 25 ves. Hts lbainak csontjai, valamint a medencecsontja azt mutatjk, hogy valamivel tbb ideig tudott fgglegesen llni, mint a mai majmok, de bizonyos, hogy nem volt emberi rtelemben felegyenesedve, kt lbon jr. Krlbell egy mter magas s 28 kg volt. Nagyon hossz kezei s rvid lbai azt jelzik, hogy valsznleg „csuklnjr", azaz majom volt.
Ms Australopithecus leleteknek is a fn l majmokhoz hasonl jellemzik vannak.
A htgerinc csatlakozsa a koponyaalaphoz az embereknl elbbre van, mint a majmoknl. Ez a tny mutat a fggleges testtartsra. Az Australopithecusok esetben a majmokra jellemz koponyaalap fordul el.
Az Australopithecusok egy kihalt emberszabs majomfajhoz tartoztak, amely hasonl volt a bonob csimpnzokhoz s az orngutnokhoz, s nagyon kevs emberhez hasonl jellemvonssal rendelkezett.
sszehasonltva az Australopithecus, csimpnz s emberi koponykat, lthat, hogy az Australopithecus emberszabs majom volt, nem ember.
|