18 ezer ve hobbitszer embereld lakta az indonz Flores-szigetet. Egy mter magas volt, agymrete egy grapefruithoz hasonlthat. Trsasgt trpe elefntok s risgykok jelentettk. A lelet az elmlt tven v legjelentsebb sembertani felfedezse.
 |
 Homo floresiensis
| A rgszek az indonz Flores-sziget Liang Bua mszkbarlangjban bukkantak a felntt kor n koponyjra s csontvzra, valamint tovbbi hat ember csonttredkeire.
Az „Ebu”-ra keresztelt n az embereldk egy eddig ismeretlen fajhoz tartozik – a szigetrl a faj neve Homo floresiensis lett. A Homo floresiensis tagjai hobbitszerek voltak, magassguk egy mter krl volt. Agyuk mrete leginkbb egy grapefruithoz hasonlthat, azaz a mai ember agymretnek krlbell harmadval rendelkeztek.
A barlangban ugyanebbl a korbl szrmaz csonteszkzkre, valamint nhny stegodon csontjaira s fogaira is rbukkant az indonz s ausztrl rgszekbl ll kutatcsoport. A stegodon a mai elefntok se. Kihalsuk eltt nhny fajuk a dlkelet-zsiai szigeteken is lt. Br nhny fajuk elrhette a mai elefntok mrett, a szigetvilgban felteheten csak trpemret fajaik ltek. A rgszek a barlangban talltak patkny–, denevr–, komodi srkny– s halmaradvnyokat is.
A szomszdban a Homo sapiens lt
A leletek egyrtelmen azt mutatjk, hogy egy, a ma l ember, a Homo sapiens kialakulshoz vezet, egyenes fejldsi t helyett, bolygnkon az eddig felttelezettnl tbb elember-faj lt egyidejleg, st, nhnyuk egszen a „kzelmltig” fennmaradt.
A korbbi leletek tansga szerint a Homo sapiens 35-55 ezer vvel ezeltt jelent meg a Flores-szigeten. E szerint a Homo floresiensis tbb tzezer vet lt a modern ember trsasgban a szigeten.
A rgszek a Liang Bua-i hlgy kis koponyja s llkapcsa lttn elszr arra gyanakodtak, hogy egy gyerektl szrmaznak. A fogazat alapos tvizsglsa utn azonban megllaptottk, hogy egy legalbb 20 ves n maradvnyaival van dolguk. A lelet hitelessgt hromdimenzis rntgen segtsgvel is megvizsgltk, amely felfedte a koponya bels struktrjt.
Ebu maradvnyai 18 ezer vesek lehetnek. A barlangban tallt legrgebbi csontok 78-94 ezer vesek. A Homo floresiensis messze tllte a neandervlgyi embereldt, aki krlbell 28 ezer vvel ezeltt tnt el Eurpbl s Nyugat-Afrikbl.
 |
 A Homo floresiensis s a Homo sapiens koponyja
| Rejtlyek
A rgszek felttelezse szerint a Homo floresiensis sei tbb szzezer vet ltek elszigetelten. A sziget lehetsgeihez, az alacsony kalrij trendhez alkalmazkodva kistermetek voltak. A nagy ragadozk hinya miatt a nagy termet egybknt sem jelentett elnyt.
Az eddigi ismeretek szerint a Flores-szigetnek soha nem volt szrazfldi sszekttetse Dlkelet-zsival, gy a Homo floresiensis sei csnakokkal, tutajokkal juthattak el ide. A rgszek azt is elkpzelhetnek tartjk, hogy a Jvn 1,6 milli vvel ezeltt lt Homo erectus leszrmazottjai.
Nem tudjuk, mennyi idt lt a Homo floresiensis a Flores-szigeten. A most tallt csontok alapjn elkpzelhet, hogy csak 70 ezer vig ltezett ez az embereld-faj, de a rgszek szerint az sem kizrt, hogy a faj mr 800 ezer ve feltnt a szigeten.
Azt sem tudjuk, mi okozta kihalsukat. Elkpzelhet, hogy a Homo sapienssel az lelemrt s egyb erforrsokrt folyatott harcban alulmaradt, de az is lehet, hogy egy krlbell 12 ezer vvel ezeltti vulknkitrs vezetett kihalsukhoz.
|