Kt tudscsoport is azt lltja, hogy a mai Csd terletn - azaz Afrika szaki, kzps rszn - lt a jelenleg ismert legkorbbi embereld. A htmilli ves leletrl vek ta folyik a vita, s most a Toumai-nak nevezett lnyrl jabb meggyz adatok, st kiegszt leletek kerltek el.
Francia s angolszsz kutatk vek ta rendeznek klns versenyfutst. Mindannyian sajt orszguk egykori gyarmatain vlik megtallni az emberisg legrgebbi st, vagyis egyre kzelebb jutnak – remnyeik szerint – a Darwin ltal felttelezett kzs shz. Ez a hipotetikus kzs s volna az a hinyz lncszem, amely az emberek, pontosabban az embereldk (hominidk) s az emberszabs majmok sztvlst megelzen lt, s amelybl kettgazva a kt nagy csoport ksbb nll fejldsi plyra llt. Vagyis a hominidkbl kifejldtt a mai ember, a Homo sapiens (200 ezer ve), majd a Homo sapiens sapiens (nhny tzezer ve), mg az emberszabs majmok sajtos evolcival tbb gra bomlottak, s kialakultak pldul az gyes s okos csimpnzok vagy a hatalmas gorillk.
 |
 A vitatott koponya ngy nzete
| Kelet- vagy Kzp-Afrika az emberisg blcsje?
Mg az angolszsz tudsok Kenyban, Tanzniban s Etipiban keresglnek, vagyis Kelet-Afrikban sejtik az emberisg blcsjt, addig a francik – minthogy nekik a kzp- s szak-afrikai gyarmataik helyn lv mai orszgokban jutottak kutatsi engedlyek – Csdban felttelezik ugyanezt.
A Toumai-nak – amely a helyi goran nyelven „az let remnyt” jelenti – nevezett lnyre 2002-ben bukkant r a francia Michel Brunet vezette kutatcsoport. Brunet a poitiers-i egyetem kutatja, s hrom vvel ezeltt egy csaknem teljes koponyt, tbb llkapocsdarabot s szmos fogat tallt a csdi sivatagban.
Az ugyanebben a geolgiai rtegben tallt llati csontok azt sugalljk, hogy Toumai mintegy htmilli ve lhetett. Ezzel a legsibb hominida lenne – ha bebizonyosodik a francia kutatk felttelezse.
Maradnak a ktelyek
A csdi felfedezs jelents ellenrzseket keltett Etipiban s Kenyban – azokban az orszgokban, ahol a Great Rift Valley, a Nagy Hasadkvlgy hzdik –, ahol angolszsz kutatk munkja s felfedezsei nyomn eddig gy hittk, hogy az terletkrl ered a modern ember, vagyis az egsz emberisg. A paleontolgusok egy rsze szerte a vilgon szintn vitatja Brunet-k megllaptsait.
A kritikusok szerint Toumai koponyja tlzottan lapult ahhoz, hogy valban egy hominid legyen. Emiatt nem rendelkezhetett olyan agyi kapacitsokkal, kpessgekkel, amelyek az embert kiemelik a krnyezetbl. A koponya kis mrete azt is sugallja, hogy ez a lny nem lehetett magasabb 120 centimternl, ami egy stl csimpnz magassgnak felel meg.
Rviden sszefoglalva: Toumai nem viselhetn a brlk szerint a Brunet ltal neki adott, s a hominidkra utal Sahelanthropus tchadensis tudomnyos nevet. Toumai ugyanis az ellenzk szerint egy egyszer emberszabs majom volt.
jabb rvek Toumai hominida jellege mellett
 |
 Rekonstrult fej
| A Toumai-ban „hvk” most jra aktivizldhatnak, minthogy a brit tudomnyos folyiratban, a Nature-ben kt tanulmny jelent meg cstrtkn errl a furcsa lnyrl. Hromdimenzis szmtgpes rekonstrukcit ksztett pldul egy svjci antropolgus, Christoph Zollikofer ltal irnytott team, amely gorillkkal s csimpnzokkal hasonltotta ssze Toumai koponyjt, annak hajlatait, szgeit, illetve a koponya kapacitst.
Ez utbbinak a vizsglata szerint a Sahelanthropus valban hominida volt, nem pedig egy nagy afrikai emberszabs majom. Mg fontosabb megllapts, hogy Toumai koponyaszerkezete arra utal, hogy a lny kpes volt felegyenesedve, kt lbon jrni. Ezt elssorban az a lyuk bizonytja, amelyen keresztl a gerinc csatlakozik a koponyhoz, s amely Toumai koponyjn is megtallhat. Nos, ez a lyuk inkbb hasonlatos a hominidkhoz Zollikofer szerint, mint az emberszabs majmokhoz.
Zollikoferk rekonstrukcijra azrt is nagy szksg volt, mert a Sahelanthropus koponyja a tbb milli v utn, amelyet a fldben tlttt, igen ersen deformldott. (Mindez taln vlasz lehet a lapultsgt kifogsol kritikkra is.)
Korbban jelent meg az ember eldje
Mindez azt jelenti, hogy mr a korai hominidknl megjelent a bipedalizmus, vagyis a kt lbon val jrs. A bipedalizmus kzvetlenl azutn jelenhetett meg, hogy kettvlt a csimpnzok s az emberek fejldsi vonala – vlik a kutatk.
Egy msik tanulmny, amelyet maga Brunet, a Sahelanthropus „keresztapja” rt, arrl szmol be, hogy jabb fogakat s llkapocs tredkeket talltak szak-Csdban, kzel ahhoz a helyhez, ahol Toumai-ra rbukkantak. E leletek Brunet szerint ismt igazoljk, hogy nem egy afrikai majomrl, hanem egy hominidrl van sz.
Ha Toumai-t befogadja tudomnyos vilg, az azt jelenti, hogy a Nagy Hasadkvlgytl 2500 kilomterre nyugatra is ltek hominidk, vagyis a Great Rift Valley-tl messze is lteztek az ember eldei, s valsznleg jval korbban tntek fel az evolci sznpadn, mint azt eddig hittk. Toumai azt is bizonytja, hogy a hominidk igen gyorsan fejldtek ki – a csimpnz-g levlsa utn, vagyis a kzs s sztgazst kveten. Ugyanakkor a pontos t, amelyet a Sahelanthropustl a modern emberig a hominidk bejrtak, egyelre ismeretlen.
Tovbbra is vannak azonban tudsok, akik ktelkednek abban, hogy a Sahelanthropus kpes lett volna a kt lbon val jrsra. A ktkedket persze egy olyan lelet gyzn meg, amely nem a koponybl szrmazik, hanem mondjuk a trd vagy a lb, a lbfej egyik darabja lenne. Megint msok azt sem tartjk kizrtnak, hogy a Sahelanthropusnak nem voltak utdai, s egy kihalt gat kpvisel az ember evolcijban.
|