Etipia Dikika krzetben a kutatk fltrtk egy 3,3 milli ves, emberszer gyermek smaradvnyait.
A nnem fiatal megtallt csontjai ugyanattl az Australopithecus afarensis fajtl szrmaznak, mint az, az 1974-ben flfedezett felntt csontvz, amely ksbb „Lucy” becenven vlt vilghrv. A tudsokat egszen felvillanyozta a lelet, amelyrl a Nature cm folyiratban szmoltak be.
gy vlik, hogy a szinte teljes csontvz rendkvli lehetsget knl egy jelents, kihalt embereld nvekedsnek s fejldsnek tanulmnyozsra. A fiatal egyedektl szrmaz Australopithecus afarensis maradvnyok ugyanis rendkvl ritkk.
A homokrtegbe zrt csontvzat elszr 2000-ben fedeztk fel, de a csontok kiszabadtsa t vi aprlkos munkba tellett.
„A Dikika-fosszlia most fltrja az Australopithecus afarensis s ms korai hominink szmos titkt” – mondja az sats vezetje, Zeresenay Alemseged, a lipcsei Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology (Max Planck Evolcis Antropolgiai Intzet) munkatrsa.
A lelet egy teljes koponybl, a teljes trzsbl s a fels, valamint az als vgtagok fbb rszeibl ll. A CT-vizsglat fltrta az llkapocsban lv, mg ki nem bjt fogakat, ennek alapjn gondoljk a tudsok, hogy az egyed nagyjbl hromves korban halhatott meg.
Figyelemre mltan mg nhny olyan finom csont is megmaradt, amelyeket rendszerint nem maradnak fenn a fosszilizcis folyamat sorn. Egyik ilyen a nyelvcsont, amely tkrzi, hogyan plt fl a ggef, s esetleg arra is utal, milyen hangokat tudtak kiadni az adott faj egyedei.
Kezdetleges embers
Az Australopithecus afarensis korai embersnek kis agya s primitv fogai voltak, de felegyenesedve llt, s kt lbon jrt. Jelents vitk folynak arrl, vajon tudott-e gy fra mszni, ahogy az emberszabs majmok.
 |
 Lucy rekonstrukcija
| E famsz kpessghez olyan anatmiai sajtossgok kellenek, mint a hossz karok, s „Lucy”-nak valban majdnem a trdig rtek a karjai. Gorillhoz hasonlt lapocki is azt sugalljk, hogy gyesen lendlhetett grl gra. Msok viszont azzal rvelnek, hogy ez „evolcis cskevnyknt” is fennmaradhatott mg egy ideig.
A Dikika-kislny agytrfogata 330 kbcentimter volt hallakor, ami nem klnbzik lnyegesen egy hasonl kor csimpnztl. Amikor azonban a felntt A. afarensis rtkeivel vetik ssze, ez a felntt agy mretnek 63–88%-t teszi ki.
Ez kisebb, mint a csimpnzoknl, ahol hromves korra az agytrfogat elri a vgleges (felntt) mret tbb mint 90%-t. A Dikika-lnynak ez a viszonylag lass agynvekedse gy tnik nmileg kzelebb ll az emberekhez.
A lass, fokozatos fejldst a meghosszabbodott gyermekkorban nagyon is emberi jellemvonsnak tekintik – valsznleg ez teszi lehetv a magasabb rend funkciink kifejldst.
|