A legjabb kutatsok szerint a modern ember 45 ezer vvel ezeltt mr beteleplt a mai Oroszorszgba, vagyis korbban eljuthatott oda, mint Eurpa tbbi rszre - llaptotta meg egy nemzetkzi kutatcsoport, amely j mdszerekkel hatrozta meg egy orosz satson tallt csontok s szerszmok kort.
Az satsok Moszkvtl 400 kilomterre dlre, a Don foly partjn folynak. John Hoffecker, az amerikai Colorado Egyetem rgsze s Mihail Anikovics orosz rgsz ltal vezetett kutatcsoport szmra a legnagyobb meglepetst az jelentette, hogy a modern ember ilyen hamar eljutott ide, Eurpa egyik leghidegebb s legszrazabb terletre.
A tudomny mai llspontja szerint a modern ember krlbell 195 ezer vvel ezeltt lpett sznre Kelet-Afrikban. Innen indult vilghdt tra 50-60 ezer vvel ezeltt, Eurpba gy 40 ezer vvel ezeltt jutott el. Korbban gy vltk, hogy Eurpban legelszr a mai Grgorszg s Bulgria terlett hdtottk meg seink.
Mr 45 ezer ve a Don-parton?
A Don-partjn, Kostenki telepls kzelben a rgszek a vulkni hamurteg alatt kbl kszlt szerszmokat s csontokat, fogakat talltak, de rbukkantak tlyuggatott kagyldarabokra is, melyek valsznleg kszerknt szolgltak. A trgyak kztt van egy faragott elefntcsont is, amely mindenkppen az eddig feltrt egyik legrgebbi mvszeti trgy a vilgon.
A leletek kort azon fldrtegek elemzsvel hatroztk meg, amelyekben a trgyakat talltk. Mivel a radiokarbonos mdszer az ilyen kor leletek kornak meghatrozsnl nem ad megbzhat eredmnyt, a kutatk egy j optikai kormeghatrozsi mdszerrel is dolgoztak. Ez utbbi eljrs azt mutatja ki, mikor volt egy trgy utoljra a napfnynek kitve. A vizsglat szerint a leletek kora 45 s 52 ezer v kztt van.
A kszerszmok alapanyagt krlbell 100-200 kilomteres tvolsgrl szlltottk, a kagylk a tbb mint 500 kilomterre lv Fekete-tengerbl szrmaznak, a faragott elefntcsont pedig egy befejezetlen emberi alak feje lehetett. Az akkori emberek a korai kkorszak szintjn lltak, ennek ellenre szerszmaik klnbznek az Eurpa ms rszeirl szrmaz kkorszaki eszkzktl. A kutatcsoportnak a Science cm tudomnyos folyirat legutbbi szmban kzlt beszmolja szerint ezrt valami jrl s msrl van sz.
A felfedezs fellnkti azt a vitt is, hogy a modern ember Afrikbl indulva milyen tvonalon npestette be a Fldet. Amennyiben a Don melletti csoport valban a modern ember egy feldertegysge volt, felmerl a krds, vajon honnan vndoroltak oda? Valsznleg nem Afrikbl, vlik az antropolgusok, hanem a Kaukzuson keresztl Nyugat-zsibl rkezhetett.
A Kelet-Afrikn kvli legrgebbi koponya
A Sience magazin ugyanezen szma beszmol egy msik rdekes rgszeti leletrl is. Egy Dl-Afrikban tallt koponyrl a korbban mr emltett optikai kormeghatrozs segtsgvel a kutatk a kzelmltban megllaptottk, hogy ez lehet a Kelet-Afrikai rgin kvli legrgebbi koponya. A kort 36 ezer vre teszik.
A koponya meglepen kevs hasonlsgot mutat a Dl-Afrikban mr 15 ezer ve megtelepedett bushmanok koponyaformjval.
A nmet Max Planck Intzet Evolcis Antropolgia Rszlegnek vizsglata szerint a koponya lnyegesen nagyobb hasonlsgot mutat a neandervlgyi ember maradvnyaival.
|