Egy, a Science tudomnyos magazin legfrissebb szmban megjelent tanulmny szerint knnyen lehet, hogy a msfl ve az indonziai Flores-szigeten felfedezett "Hobbit" mgsem alkotott kln emberi fajt, hanem egy genetikai rendellenessgben szenved modern ember volt. A lap ugyanazon szmban egy msik tanulmny azonban kill az eredeti tzis mellett.
Amikor tbb mint msfl ve rtalltak „Ebu”-ra Flores szigetnek Liang Bua nev mszkbarlangjban, a rgszek egynteten meg voltak gyzdve rla, hogy egy eddig ismeretlen emberi fajra bukkantak: mretei, koponyjnak formja valamint nagysga legalbbis ezt a feltevst erstette. Az alig egy mter magas embereldnek grapefruit nagysg agya volt, ami alig egyharmada a mai embernek.
A felfedezs azt az addig elfogadottnak vlt tzist dnttte meg sokak szemben, hogy az emberi egyedfejlds egy egyenes fejldsi t lehetett. Ehelyett bebizonyosodott, hogy az eddig felttelezettl tbb elemberfaj ltezhetett egyidejleg egyms mellett a Fldn, amelyekbl aztn j pr kipusztult, s kizrlag eldeink ltk tl a viszontagsgokat.
Genetikai rendellenessg?
Termszetesen vitk azrt akadtak a Homo floresiensis krl, m gy tnt, hogy idvel lassan egyetrts alakulhat ki a kutatk kztt az elembert illeten. Robert Martin, a chicago-i Field Museum igazgatja azonban egy mostani tanulmnyban ismt felvetette azt, amit korbban is a leggyakrabban felhoztak rvknt a ktkedk: a hobbitszer ember tulajdonkppen csak a modern ember egy eltorzult vltozata volt.
Martin s kutatcsoportja mostani tanulmnyban minden eddiginl alaposabban rvel a genetikai torzuls tzise mellett: a tanulmnyban ktsgbe vonjk azt az elmletet, hogy a Homo floresiensis apr mretei az egyedfejlds kln tjnak eredmnyei, illetve hogy a szks tpllk s a ragadozk hinya miatt a szigetvilgokra jellemz kisebb termetv val vls, trpenvs folyamata zajlott volna le itt is.
Martink szerint az llatvilgban megfigyelhet trpseds folyamata nem rvnyes a Homo floresiensis-re, Ebu agymrethez ugyanis egy alig kt kils test s alig harminc centis testmagassg illene – az llatvilgban megfigyelt arnyvltozsok alapjn. Radsul Martin szerint azt sem lehet figyelmen kvl hagyni, hogy az agy zsugorodsa sohasem ll arnyban a test zsugorodsval.
A korbbi vizsglatok egyrtelmen kizrtk, hogy a Hobbitok a Homo erectus mikrokefliban, azaz agyzsugorodsban szenved egyedei lettek volna. Dean Falk, a Florida llami Egyetem kutatja s csapata Ebu koponyjt egy mikrokefliban szenved gyermek koponyjval s agyval is sszehasonltotta, s a vizsglat utn gy vltk, hogy a Homo floresiensis nem is a modern ember egy genetikusan torzult esete, hanem egy eddig ismeretlen elemberfaj.
A Science-ben azonban most Martink hangslyozzk, hogy egyetlen sszehasonltsbl mg semmilyen kvetkeztetst nem lehet levonni, mivel a mikrokeflinak is szmos vltozata ismert. Radsul a Hobbitok krnyezetben tbb olyan eszkzre is bukkantak, amelynek ellltsra csakis a modern emberek eldje lehetett kpes.
Tbb az rv az j embereld elmlet mellett?
Dean Falk a Science ugyanazon szmban vlaszol is a kihvsokra: beszmolja szerint nemsokra befejeznek egy rszletes vizsglatot a mikrokeflira vonatkozan, amely vgkpp kizrja majd a genetikai rendellenessgre vonatkoz tzist. Falk lltsa szerint, mg a mikrokefliban szenvedk agya ids korukra nemcsak sszemegy, hanem egyben ki is simul, addig a Homo floresiensis koponyjnak belsejbl jl kivehet, hogy agya egykoron nem zsugorodott ssze, s nem is simult ki.
Mikrokeflirl Falk szerint azrt sem lehet tovbb sz, mivel Ebu lbnak s vllcsontjainak maradvnyai szintn nem egyeznek meg eldeink hasonl tagjainak mretvel.
Richard Potts, a neves Smithonian Institution elemberekkel foglalkoz programjnak igazgatja a National Geographic angol nyelv honlapjnak gy vlekedett, hogy a Homo floresiensis kapcsn valban sok a krdjel, m egyelre mg mindig tbb rv szl egy eddig ismeretlen emberi faj felfedezsnek tzise mellett, mint a genetikusan eltorzult embereld elmlet mellett. jabb vizsglatok persze megdnthetik az elmletet, m ezek egyelre vratnak magukra. Potts szerint pedig addig is a mostani tudsunk szerint jobban megalapozott, mlyebben altmasztott tzist kell elfogadnunk.
|