Egy friss kutats szerint a neandervlgyi sember Gibraltr egyik barlangjban meghzdva jval tovbb lt, mint azt eddig feltteleztk a rgszek. A kutatk radiokarbonos vizsglat alapjn a Nature legfrissebb szmban gy vlekedtek, hogy az utols neandervlgyi csak 24 ezer vvel ezeltt halhatott ki.
Br mr eddig is feltteleztk, hogy a mai ember legrgebbi sei (Homo sapiens sapiens) illetve a neandervlgyi sember lhetett egyidben Eurpban, m egy friss tanulmny szerint az tfeds jval nagyobb volt, mint azt a rgszek korbban gondoltk. Eddig ugyanis gy vltk, hogy a modern ember eldje valamikor 32 ezer vvel ezeltt jelenhetett meg Eurpban, illetve Afrikbl trtnt kivndorlsuk sorn az Ibriai-flszigetet 18 ezer vvel ezeltt rhettk el. A modern ember fokozatos nyugatra toldsval prhuzamosan pedig a neandervlgyiek kihaltak.
Nyolcezer vvel tovbb ltek volna?
A gibraltri Gorham-barlangban kzelmltban feltrt leletek azt megerstik, hogy a neandervlgyiek nem ltek egyszerre vagy felvltva a modern ember eldjvel, m azt mgis elkpzelhetnek tartjk a kutatk, hogy a neandervlgyiek szomszdsgban, az Ibriai-flsziget szaki cscsknl lhetett Homo sapiens sapiens.
A barlangban a legidsebb lelet kzel 120 ezer ves, a kutatk erre az idpontra datljk a neandervlgyi megjelenst Gibraltrnl. Az eddigi felttelezsekkel ellenttben azonban egszen 24 ezer vvel ezelttig jelen lehettek Gibraltr terletn – nyilatkozta Clive Finlayson, a Nature tudomnyos lap legfrissebb szmban megjelent tanulmny egyik szerzje.
 |
 A Homo sapiens sapiens s a neandervlgyi ember
| Eddig gy tartottk, hogy Eurpa-szerte s elssorban az Ibriai-flszigeten kb. 30 ezer vvel ezeltt a neandervlgyi ember kihalt. A leginkbb elfogadott teria szerint, amely geolgiai vizsglatokon alapszik, j 24 ezer vvel ezeltt igen komoly klmavltozs kvetkezett be Eurpban. Ez komolyan rintette a mai Spanyolorszg terlett is, ahol az addiginl jval szrazabb vlt az idjrs. A neandervlgyiek kihalshoz ez minden bizonnyal hozzjrulhatott, amennyiben valban ltek eddig.
De j 30 ezer vvel ezeltt egy msik klimatikus vltozs is befolysolhatta sorsukat: igen komoly lehls kvetkezett be ekkor, amely miatt eldeink szak fell lassan dlfel, a melegebb ghajlat fel kezdtek vndorolni, versenyhelyzetbe hozva ezzel a neandervlgyi embert, amely aztn nem brvn az evolcis versenyt, kihalt.
Szkeptikus hangok
A Gibraltr Mzeum szakrtjnek, Clive Finlaysonnak kutatsi eredmnyeit, valamint azt az lltst, hogy a neandervlgyi akr 24 ezer vvel ezelttig is fennmaradhatott, tbben mris ktsgbe vontk. Igaz, Finlayson maga is vatosan hatrozta meg ezt a dtumot, s biztosan csak azt lltotta, hogy 28 ezer vvel ezelttig bizonyosan ltek neandervlgyiek az Ibriai-flsziget dli cscskn.
Paul Mellars a Cambridge-i Egyetem professzora ersen ktelkedik abban, hogy 24 ezer vvel ezeltt is lt volna mg neandervlgyi. A National Geographic News-nak nyilatkozva Mellars elmondta, hogy a radiokarbonos vizsglat eredmnyeivel igen krltekinten kell bnni: a mostani esetben pldul olyan fasznmaradvnyok kerltek bevizsglsra, amelyek a bvhelyknt szolgl barlangban kialaktott tzhelybl szrmazhattak. Radsul a lelet, amelyrl azt llaptottk meg, hogy 24 ezer vvel ezelttrl szrmazik, egy olyan rteg alatt volt megtallhat, amely nem fiatalabb a datls szerint, hanem 24 ezer vnl idsebb, hozzvetleg 30 ezer ves.
Ez mr nmagban is vatossgra inten a tudsokat, m Mellars szerint ennl is lnyegesebb szempont, hogy a a gibraltri barlangbl szrmaz leletek java rsze 30 ezer vvel ezelttre datldik. Mellars szerint a helyes kormeghatrozsi mdszer a vizsglatok bizonytalansgi tnyezje miatt ilyen esetben az, ha a leletek tbbsgnek kort vonatkoztatjuk az esetleg attl eltrekre.
Ez azrt fontos, mivel a radiokarbonos vizsglatok esetben igen knnyen fennll az n. fertzds veszlye. A felsbb rtegekbl ugyanis az esvz rvn leszivrg fasznmaradvnyok rlepedhetnek az alsbb s ksbbi rtegek maradvnyaira, gy okozva zavart a radiokarbonos vizsglatok sorn. Mellars szerint 1 szzalkos fertzds a radiokarbonos vizsglatok sorn 3-4 ezer ves eltrst is okozhat. Emiatt lltja Mellars, hogy a 24 illetve 28 ezer vre datlt leletek fertzttek lehetnek.
|