Erik Trinkhaus nem adja fel: immron vek ta keres bizonytkot arra, hogy a neandervlgyi sember s eldnk, a homo sapiens kztt igenis ltezett kapcsolat. Legjabb rsban egyenesen azt lltja, hogy keveredett a neandervlgyi sember a mai ember eldjvel, amelynek ksznheten a mai emberben is van mg nmi neandervlgyi vons.
J hrom vvel ezeltt egyszer mr megjelentetett Trinkhaus egy cikket a neves amerikai szaklapban, a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben. Ekkor azt lltotta, hogy a modern ember eldjnek legrgebbikt tallta meg, s mr itt is amellett rvelt, hogy a megtallt csontok egyrtelmen „kompatibilisek”, azaz olyan jellemz vonsokat tartalmaznak, amelyek eldeink s a neandervlgyiek keveredsre utalnak.
Fl vszzada flretettk
Az Egyeslt llamokban tant Trinkhaus most ismt a neves amerikai szaklapban kzlte elmlett, amelyben megerstette korbbi lltsait. Br j leletrl vagy felfedezsrl nincsen sz a cikkben, Trinkhaus s kt romn kollgja egy 1952-ben felfedezett leletegyttes jraelemzsvel prblja meg bizonytani felttelezseit.
Az jbl bevizsglt csontokat tven vvel ezeltt a romniai Pestera Muierii kzelben talltk meg, m akkor nem tudtk pontosan beazonostani a csontok kort, gy flretettk azokat. A problmt az okozta, hogy a ni csontokat a barlang aljnak fels rtegben talltk meg, gy gy vltk, hogy a modern ember csontjai lehetnek. Trinkhaus-k azonban most jbl elvettk a „kiselejtezett” csontokat, s radiokarbonos vizsglat rvn megllaptottk: 35 ezer vesek a korbban fiatalabbnak hitt maradvnyok.
A csontok eredete teht akkorra datlhat, amikor a modern ember elde megjelent Eurpban. gy akr eldeink csontjairl is sz lehetne, m a formjuk s alakjuk meglehetsen eltr a homo sapiens csontjaitl. Hogy kzel ezer vet egyms mellett lt a homo sapiens s a neandervlgyi, az immron kezd elfogadott vlni a tudstrsadalomban, m hogy kzk lett volna egymshoz, plne, hogy kapcsolatba kerltek volna, azt mg mindig igen komoly szkepszissel kezeli a rgsztrsadalom.
A csontok magukrt beszlnek?
A krds azrt rdekes, mert a „keveredsi-tzis” hvei szerint a modern ember elde nem kiszortotta a neandervlgyit, azaz nem arrl volt sz, hogy a modern ember megjelensvel kihalt volna a neandervlgyi sember, hanem arrl, hogy kapcsolatba kerltek egymssal s lassan, fokozatosan egymsba olvadtak. A most jbl kielemzett csontok is ezt mutatjk: vannak olyan elemek, amelyek egyrtelmen a modern embert jellemeztk, ms jegyek viszont arra utalnak, hogy azok a neandervlgyitl szrmazhatnak.
A homo sapiensre jellemzen a vizsglt csontok kztt jl megfigyelhet a kicsi llkapocs a jellegzetes szemfoggal, a szk orrlyuk, valamint a kis szemldkv. A neandervlgyire jellemz az alacsonyan htrafut homlok, a kt szem kztti nagy tvolsg s a lapos lapocka. A vizsglt koponyacsont, az als llkapocs, a spcsont s a vllcsontok bevizsglsa Trinkhaus szerint egyrtelmen bizonytja a neandervlgyi s a homo sapiens keveredst.
Szkeptikusok
Ms vlemnyen van azonban Jean-Jacques Hublin, a nmet Max-Planck-Institut kutatja. A Spiegel Online-nak nyilatkozva Hublin elmondta: a most megvizsglt csontok nem bizonytanak igazbl semmit. Radsul Hublin szerint nem Romnibl szrmaz csontokat kellene vizsglnunk, hanem Afrikbl szrmazkat, hiszen a modern ember eldje innen vndorolt ki Eurpba. A legersebb rv szerint azonban a neandervlgyi s a modern ember gnllomnya egszen eltr egymstl, keveredsnek nyoma sincsen.
ppen emiatt gondolja Hublin mellett igen sok tuds azt, hogy eldeink megjelenst kveten nem sokkal a neandervlgyi egszen egyszeren kihalhatott. Br egy nemrgiben, a Nature cm folyiratban megjelent cikk azt mr hatrozottan bizonytotta, hogy a neandervlgyi jval tovbb lt, mint azt eddig feltteleztk, arra azonban nem vllalkoztak a cikk szerzi, hogy a homo sapiens s a neandervlgyi keveredst is bizonytsk. Eddig ugyanis gy vltk, hogy a modern ember eldje valamikor 32-35 ezer vvel ezeltt jelenhetett meg Eurpban, illetve egy msodik hullmban Afrikbl 18 ezer vvel ezeltt rhettk el az Ibriai-flszigetet.
A neandervlgyiek pedig a modern ember fokozatos nyugatra toldsval prhuzamosan kihalt, az Ibriai flszigeten ez nagyjbl 30 ezer vvel ezeltt kvetkezhetett be. Csakhogy az eddigi felttelezsekkel ellenttben Clive Finlayson szerint egszen 24 ezer vvel ezelttig jelen lehettek a neandervlgyiek Gibraltr terletn, ami arra utal, hogy a homo sapiens s a neandervlgyi akr tbb ezer ven t lt egyms mellett. |