szakemberek szerint a Neander-vlgyi semberek mintegy 35 000 ve haltak ki Eurpa legtbb vidkn. A nemrg napvilgra kerlt j adatok alapjn az Ibriai-flsziget dli rszn lv utols ismert menedkhelykrl valsznleg mintegy 24 000 ve puszttotta ki ket egy hideg idszak.
Az j kutatsi eredmnyekrl spanyol szakemberek s a Gibraltri Mzeum tudsai szmoltak be a Quaternary Science Reviews folyiratban. Azt lltjk, hogy egy hmrsklet-cskkenssel jr klmavltozs feltehetleg szrazsgot okozott, amely miatt a mg letben maradt Neander-vlgyiek elvesztettk desvzforrsaikat s kipusztultak azok az llatok is, amelyekre vadsztak.
A Baleri-szigetek melletti tengerfenkfrsokbl nyert ledkmagok arrl tanskodnak, hogy a tengerfelszn tlaghmrsklete 8 C-ra sllyedt. A napjainkban mrt felszni hmrsklet ugyanezen a vidken 14 s 20 C kztt vltozik. Ezenkvl fokozott mennyisg homok rakdott le a tengerben, s a tengerbe torkoll folyk vzmennyisge is cskkent.
Az smaradvnyok alapjn a Neander-vlgyiek (Homo neanderthalensis) gy 350000 ve jelentek meg. Ezek a zmk, ers testfelpts vadszok elterjedsk cscspontjn nagy terleten fordultak el: nyugaton Britannitl s az Ibriai-flszigettl dlen a mai Izraelig, keleten pedig zbegisztnig. Sajt fajunk, a Homo sapiens Afrikban alakult ki, s hozzvetleg 40000 ve szortotta ki a Neander-vlgyieket Eurpbl.
Az utols jgkorszak idejn a Neander-vlgyiek az Ibriai-flszigeten talltak menedket, ahol mg tbb ezer vig ltek, miutn Eurpa tbbi rszrl mr kipusztultak. A korbbi jgkorszakokat helyi „szigeteken” vszeltk t, s jra sztszrdtak, amikor a krlmnyek jobbra fordultak. Az utols jgkorszakot azonban tbb gyors s jelents klmavltozs jellemezte, amely 30000 ve rte el tetpontjt.
gy tnik, az Ibriai-flsziget dli rsze vdelmet nyjtott a legrosszabb krnyezeti hatsok ellen, de gy 24000 ve a krlmnyek ott is leromlottak. A lehlst okozhattk a Fld Naphoz viszonytott helyzetnek ciklikus vltozsai, az n. Milankovitch-fle ciklusok. A rossz krlmnyeket tovbb rontottk a Rhone vlgyn vgigsvt dermeszt sarkvidki szelek, valamint a Szahara fell szakra raml leveg, ami szintn hozzjrult a Fldkzi-tenger lehlshez ezen a vidken. Ezekhez a gyors vltozsokhoz mr a szvs Neander-vlgyi semberek sem tudtak alkalmazkodni. Utols ismert menedkhelyk, a gibraltri Gorham-barlang volt.
|