A neandervlgyi ember (Homo sapiens neanderthalensis)
1856-ban a nmetorszgi Dsseldorf melletti Neandervlgyben egy barlangban emberi csontvzmaradvnyokat fedeztek fel. Egy 1908-ban ugyanott felfedezett csontvz azutn vtizedekig modellknt szerepelt tanknyvek illusztrciihoz s mzeumi killtsokon, mint az ember egyik, 40-50 ezer vvel ezeltt lt se. Ezek az illusztrcik a neandervlgyi embert bestilis arckifejezssel, vastag nyakkal, grnyedt httal s roggyant trddel brzoltk.
1957-ben a tudsok alaposan megvizsgltk a csontokat modernebb mszerek segtsgvel. Megllaptottk, hogy a csontvz valsznleg egy ids ember volt, aki heveny csontbetegsgben (kszvny) szenvedett, innen a ppossg s a csontvz deformltsga. Elkpzelhet, hogy a barlangban ls kvetkezmnyeknt kevesebb D-vitamin jutott ezen emberek szervezetbe, ami tovbb rontotta csontjaik szerkezett. A Neandervlgyben tallt tbbi maradvny alapjn arra lehet kvetkeztetni, hogy abban a trzsben gyakori volt az zleti gyullads. Msklnben felegyenesedve jrtak, intelligensek voltak, mvszi hajlamuk fejlett volt, s szertartssal temettk halottaikat.
Koponyjuk rtartalmt megvizsglva kiderlt, hogy agyuk trfogata kb. 1600 cm3 volt. Az emberszabs majmok agynak trfogata 450-650 cm3 kztt mozog, mg a modern emberek 1000-1500 cm3 kztt. A neandervlgyiek teht igazi Homo Sapiensek voltak. |