A krlbell 5300 vvel ezeltt jgbe fagyott frfi testnek vizsglata tovbb folytatdik. A legutbbi eredmnyek szerint knnyen elkpzelhet, hogy tzi nem tudott gyermeket nemzeni.
A Camerino Egyetem kutati Franco Rollo vezetsvel mr vek ta buzgn vizsgljk az 1991-ben megtallt jgbe fagyott frfitest titkait. Korbban megtudhattuk, mit evett utoljra tzi, most pedig szrmazsrl s intim titkairl rntjk le a leplet.
A kutatcsoport tzi beleibl vett sejtmintt, majd az energiaszolgltat sejtalkot, a mitokondrium DNS-t vizsgltk. Az mtDNS-nek nevezett genetikai anyag sajtossga, hogy csak anyai gon rkldik.
Az eurpai npessg mtDNS-llomnya a tudomny jelenlegi llsa szerint kilenc csoportba sorolhat (H, T, U, V, W, X, I, J s K), ezek az gynevezett haplocsoportok. A K haplocsoporton bell kt alosztlyt (K1 s K2) klnbztetnek meg, a K1 alosztlyon bell pedig hrom kiscsoportot (a, b s c) fedeztek fel eddig.
Rollo s munkatrsai kimutattk, hogy tzi mitokondrilis DNS-e a K1 alosztlyba tartozik, azonban sem az a, sem a b, sem pedig a c kiscsoportba nem sorolhat, vagyis az eddig ismert kiscsoportok mindegyiktl eltr.
A K haplotpus az eurpai lakossgban viszonylag ritka, az Alpok dli rszn l Ladin npcsoportban s az tz-vlgy laki kztt azonban gyakrabban fordul el. Ez az eredmny nagy meglepetst nem okozott, csupn igazolta, hogy tzi nagy valsznsggel szrmazsi helyhez kzel halt meg.
Magtalan?
A kutatk a DNS ms szakaszait is grcs al vettk, s felfedeztek kt olyan jellegzetes mutcit, melyek gyakran fordulnak el a spermiumok cskkent mozgkonysga miatt termketlen frfiakban.
Tbb ezer v tvlatbl nem tudhat bizonyosan, hogy tzi nemzett-e gyermeket vagy sem, m a kutatk szerint nagy a valsznsge, hogy a jgember termketlen volt. Ezt felttelezve pedig eljtszhatunk a gondolattal, hogy igazoltan erszakos hallnak htterben esetleg ppen a nemzkptelensg miatti kzmegvets, trsadalmi kitasztottsg llt.
|